כרטיסי אשראי - הטוב הרע והמסוכן (חלק א')

 

  

לכל אדם ממוצע יש בארנק כמה כרטיסי אשראי: ויזה, מאסטרקארד, דיינרס, אמריקן אקספרס, מועדון צרכונות כזה או אחר (365, You, רמי לוי) ועוד ועוד...

 

לשימוש בכרטיס אשראי יש יתרונות לא מבוטלים:

 

 • זה נוח – לא צריך להוציא מזומנים מהכספומט, זה זמין, זה מפתה – לא משלמים מייד אלא רק בסוף החודש, ניתן לפרוס לתשלומים, מקבלים הנחות שונות מכל מועדון, צוברים נקודות למתנות.
   
 • זה גם בטוח – אם מאבדים מזומנים אין אפשרות לקבל את הכסף חזרה. אם מאבדים כרטיס אשראי (או אם הוא נגנב) הלקוח מוגן – הוא מודיע לחברת כרטיסי האשראי, והיא מבטלת את הכרטיס ואת כל העסקאות שבוצעו בו.

 

אבל, לא הכל ורוד בממלכת כרטיסי האשראי. קל מאד לטעות ולהשתמש בכרטיס בצורה לא נכונה, וע"י כך לגרום לעצמכם נזקים גדולים!

 

כדי להקל על הקוראים, חילקנו את המאמר הזה לשני מאמרים, בהם נדון בסכנות הטמונות בשימוש לא נכון בכרטיסי אשראי, ואיך נוכל להימנע מהן.במאמר זה נדון בסכנות הבאות:

 

 • אבדן שליטה על ההוצאות:
  דווקא משום שכל כך קל היום לקבל כרטיסי אשראי, ומכיוון שהשימוש בהם הוא כל כל נוח, קל לנו לפעמים לשכוח כמה אנחנו מוציאים בכל כרטיס. חברות האשראי מצידן שמחות לתת לנו עוד ועוד כרטיסים ולהעניק מסגרת נדיבה, כדי שנוכל לקנות והרבה.וכך, כשמגיע זמן התשלום, אנו נדהמים לגלות את גובה הקניות שערכנו החודש בכל אחד מהכרטיסים, ומגלים שהסך הכל הוא הרבה יותר ממה שהתכוונו!

  מה עושים? מפעילים שיקול דעת! מסתפקים בכרטיס אשראי אחד או שניים ךכך היותר, ובודקים היטב מה החיוב החודשי בו אנו יכולים לעמוד, ומקפידים לא לחרוג ממנו!

 

 • מועדי חיוב שונים:
  חברות כרטיסי האשראי מאפשרות לנו לבחור את מועד החיוב החודשי הנוח לנו. וכך יוצא שאנחנו יכולים לבחור מועד חיוב שונה בכל כרטיס, והבילבול גדול!

  מה עושים? בוחרים במועד חיוב אחיד עבור כל הכרטיסים שבבעלותנו (אחד או שניים לכל היותר) כך שנשלם הכל במרוכז.
   
 • תשלומים וקרדיט:
  כדי להקל עלינו את התשלום עבור הקנייה, מציעים לנו לפרוס אותו למספר תשלומים ללא ריבית, או עם ריבית (קרדיט). זה רעיון לא רע כשמדובר בקנייה גדולה מאד, שקשה לנו לשלם עבורה בתשלום אחד, אולם זה מוסיף לבילבול ולאובדן השליטה על ההוצאות – קשה לנו לעקוב אחר התשלומים, ואיננו יודעים כמה נצטרך לשלם בכל חודש. במקרה של קנייה בקרדיט, נוספת גם ריבית גבוהה (נכון להיום – כ 10% שנתי), אותה אנו משלמים תמורת הפריסה לתשלומים.

  מה עושים? לא קונים התשלומים ובטח לא בקרדיט, אלא אם כן מדובר בקנייה גדולה.

 

 • דמי כרטיס חודשיים:
  כל כרטיס אשראי חייב בדמי שימוש חודשיים. דמי השימוש החודשיים נעים בין 15 ₪ לחודש ל 50 ₪ לחודש ואף יותר. כלומר אנו משלמים לחברת האשראי סכום שנתי של 180 – 600 ₪ עבור הזכות להשתמש בכל אחד מכרטיסי האשראי שברשותנו.חשוב לדעת שחברת כרטיסי האשראי גובה מבית העסק, לו אנו משלמים, סכום נכבד עבור כל עיסקה, כל שהחברה מרוויחה פעמים – מבית העסק ומהלקוח.

  מה עושים? מסתפקים בכרטיס אחר או שניים ומתמקחים עם חברת כרטיסי האשראי – ניתן לקבל פטור מדמי כרטיס אם קונים בסכום מסויים כל חודש. כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים כם הם אופציה להשגת פטור מדמי ניהול.
   

נקודת מפנה

 052-3699494            office@tpoint.co.il