כרטיסי אשראי - הטוב הרע והמסוכן (חלק ב)

 

לכל אדם ממוצע יש בארנק כמה כרטיסי אשראי: ויזה, מאסטרקארד, דיינרס, אמריקן אקספרס, מועדון צרכונות כזה או אחר (365, You, רמי לוי) ועוד ועוד...

 

לשימוש בכרטיס אשראי יש יתרונות לא מבוטלים:

 

 • זה נוח – לא צריך להוציא מזומנים מהכספומט, זה זמין, זה מפתה – לא משלמים מייד אלא רק בסוף החודש, ניתן לפרוס לתשלומים, מקבלים הנחות שונות מכל מועדון, צוברים נקודות למתנות.
   
 • זה גם בטוח – אם מאבדים מזומנים אין אפשרות לקבל את הכסף חזרה. אם מאבדים כרטיס אשראי (או אם הוא נגנב) הלקוח מוגן – הוא מודיע לחברת כרטיסי האשראי, והיא מבטלת את הכרטיס ואת כל העסקאות שבוצעו בו.

 

אבל, לא הכל ורוד בממלכת כרטיסי האשראי. קל מאד לטעות ולהשתמש בכרטיס בצורה לא נכונה, וע"י כך לגרום לעצמכם נזקים גדולים!

 

כדי להקל על הקוראים, חילקנו את המאמר לשני מאמרים, בהם נדון בסכנות הטמונות בשימוש לא נכון בכרטיסי אשראי, ואיך נוכל להימנע מהן. כאן, בחלקו השני של המאמר נדון בסכנות הבאות:

 

 

 •  "אשראי מתגלגל":
  זהו פטנט שהמציאו חברות כרטיסי האשראי על מנת לפתות אותנו לקנות יותר, מבלי להיות מודעים להחזר. יש לו שמות רבים: חיוב חודשי קבוע, החזר חודשי קבוע, פריסת ההחזר החודשי, אך בסופו של דבר מדובר באותו "פטנט" – הלקוח יכול לבחור מה הסכום שאותו ישלם בכל חודש ושאר החיוב נצבר ועובר "לעתיד".
  ומה יהיה בעתיד? בעתיד צריך יהיה לשלם את כל הסכום שיצטבר – החוב לא "נעלם"!
  ובנוסף – החוב המצטבר חייב בריבית גבוהה, שיכולה להגיע לשחעור שנתי של 15% ואף למעלה מזה.

  כדאי להבהיר את הסכנה הגדולה הזו ע"י דוגמא מספרית (החישובים מפורטים בטבלה הבאה):
   

  נניח שמשפחת ישראלי קונה כל חודש ב 5,000 ₪ ומשלמת בכרטיס אשראי.משפחת ישראלי החליטה לבחור בחיוב קבוע של 2,000 ₪, ושאר החיוב נדחה "לעתיד", וחייב בריבית – נניח שמדובר בריבית שנתית בגובה 16% - כלומר ריבית חודשית בגובה 1.33

  לאחר החודש הראשון חייבת משפחת ישראלי לחברת האשראי 3,000 ₪ והריבית עליו היא כ 40 ₪.

  לאחר החודש השני נוספו 3,000 שקלים "דחויים" חדשים לחוב והוא הגיע ל 6,040 ₪ (כולל הריבית מהחודש שעבר) והריבית בחודש זה היא כ 80 ₪. יחד עם הריבית ששילמנו בחודש הראשון, שילמנו עד כה 120 ₪ ריבית.

  לאחר 5 חודשים כנ"ל, תפח החוב והגיע ל 15,405 ₪. הריבית החודש מגיעה ל 205 ₪!!! ובמצטבר שילמה משפחת ישראלי בחמשת החודשים האלו ריבית בסך 611 ₪!!!

  אם תפסיק משפחת ישראלי להשתמש ב"פטנט" ההחזר החודשי הקבוע, אך לא תחזיר את החוב, היא תמשיך לשלם מידי חודש ריבית בגובהשל למעלה מ 200 ₪ לשמחת חברת האשראי.
  אם תמשיך המשפחה להגדיל את החוב הריבית החודשית אף תגדל...

  מה עושים? לא משתמשים ב"פטנט" הנקרא "חיוב חודשי קבוע" או "פריסת החזר חודשי" וכד'! קונים אך ורק לפי יכולת ההחזר ומשלמים עבור מה שקונים!

 

 

 • הלוואה מחברת כרטיסי האשראי:
  חברות כרטיסי האשראי אוהבות לפנק אותנו. לכן הן גם שמחות לתת לנו הלוואות קלות ומהירות – "הלוואה בקליק" "הלוואת אקספרס הישר לחשבונך" וכד'.
  אלא שהלוואה צריך להחזיר. והלוואה גם חייבת בריבית, ובמקרה שלנו ריבית גבוהה – בסביבות 15% לשנה.

  לצורך המחשה – הלוואה בגובה 10,000 שקל, אשר נרצה להחזיר ב 12 תשלומים חודשיים תעלה לנו בסופו של דבר כמעט 800 ₪ בריבית! כלומר – לקחנו 10,000 ₪ (והחזרנו אותה בתוך שנה) - החזרנו 10,800 ₪!
  כדאי? לא בטוח...

  מה עושים? לא לוקחים הלוואות מחברת כרטיסי האשראי. הן מאד יקרות, וניתן לקבל הלוואות בריבית הרבה יותר נמוכה בבנק או בבנק המשכנתאות.

 

 

נקודת מפנה

 052-3699494            office@tpoint.co.il